Özel Eğitim Programları

Yaygın Gelişimsel Bozukluklar

Yaygın gelişimsel bozukluklar Nedir?

Yaygın gelişimsel bozukluklar (YGB), sosyalleşme ve iletişim gibi çoklu temel fonksiyonların gelişiminde çeşitli sorunları kapsayan beş temel bozukluğu içeren psikiyatrik bir tanı grubudur.

En çok bilinen türü Otizmdir. Bunun yanında Rett Sendromu, Dezintegratif Bozukluk, Asperger sendromu ve Atipik Otizm de yaygın gelişimsel bozukluklar grubu adı altında incelenebilir.

Yaygın Gelişimsel Bozukluklar (YGB) Belirtileri:

Aşağıda bahsedeceğimiz belirtilerin çocuğunuzda görülmesi onlarda kesinlikle yaygın gelişimsel bozukluk vardır demenize sebep değildir fakat muhakkak uzmanlarca değerlendirmeye 

  • Dili kullanmada, konuşmada ve anlamada zorluk yaşarlar.
  • Kişilerle ilişki kurmada zorlanırlar. Nesne ve olaylar arasında bağlantı kurmada güçlük çekerler.
  • Oyuncaklar ve nesneleri normal kullanımı dışında, farklı şekilde kullanırlar. Rutin davranışları vardır ve bunları değiştirmede çok zorlanırlar.
  • Elleri ile tekrarlanan anlamsız hareketler yapma, sallanma gibi tekrar eden vücut hareketleri ve davranışlar gösterirler.

Merkezimizde yaygın gelişimsel bozukluklar alanında deneyimli öğretmenlerimiz ve psikoloğumuz ile değerlendirilir. Davranışlar analiz edilerek ipucu yakalanmaya çalışılır. Gerekli durumlarda Hekime yönlendirme yapılır. Aile bilgilendirmesi yapılır ve rehabilitasyon süreci belirlenir.

 

Her türlü soru, görüş, önerilerinizi bize iletebilirsiniz.