Fizyoterapi Eğitim Programı

Serebral Palsi (Cerebral Palsy)

Serebral Palsi gebelikte, doğum sırasında veya doğum sonrasındaki 5 yıl içinde çeşitli nedenlerle meydana gelen beyin hasarıdır. Bu hasarın oluştuğu bölgelere göre Serebral Palsinin etkileri de farklılık gösterir. Oksijen yetersizliği (Hipoksi), beyin malformasyonu, enfeksiyonlar, erken doğum Serebral Palsi nedenleri arasında gösterilebilir.

Serebral palsi tanısı koymak için çocuklarda iki yaş beklenilir. İki yaşında ne tip bir hasar olduğu daha net anlaşılabilir.

Dünya üzerinde Serebral Palsi tedavisinde en etkili yöntemlerden birisi Bobath Terapi yöntemidir. Gaziantep Fizyomer olarak Fizyoterapistlerimiz Bobath Yöntemini kullanmaktadırlar.

Erken doğan (Prematüre) bebekler Serebral Palsi açısından risk grubundadırlar. Bu yüzden deneyimli bir Fizyoterapistin fiziksel açıdan değerlendirmesi ve takip etmesi faydalı olacaktır.

Serebral Palsili bireyler için rehabilitasyon eğitimi çok büyük önem arz eder. Gerek fiziksel, gerek zihinsel olarak detaylı bir şekilde değerlendirilip bireyin ihtiyaçları iyi belirlenmeli. Bu ihtiyaçlarına uygun şekilde fizyoterapi ve özel eğitim planlaması yapılıp birey her açıdan desteklenmelidir.

Biz Gaziantep Fizyomer Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ailesi olarak Serabral Palsi tanısı konmuş veya Serebral Palsi şüphesi olan riskli bebeklerde detaylı değerlendirme yapıp en uygun eğitim programını belirleyerek onlara en faydalı olmayı amaçlıyor ve bunun için çalışıyoruz.

Her türlü soru, görüş, önerilerinizi bize iletebilirsiniz.