Gelişim Geriliği Destek Programı

Gelişim Geriliği Nedir?

İnsanlar doğduklarından itibaren belli gelişim basamaklarını sırayla tamamlayarak büyürler. Bu basamakların normal kabul edilen süreçleri vardır. Bilinen ya da bilinmeyen nedenlerle bireyin gelişim basamaklarındaki normal süreçlerin uzaması, geç tamamlamasını gelişim geriliği olarak ifade ederiz.

Fiziksel ve zihinsel olarak problemler doğurabilen gelişim geriliği uzman kişilerce dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli ve bulunduğu mevcut basamaklar doğru tespit edilmelidir. bu sayede bireyin eğitiminde ve desteklenmesi gereken konularda net fikir sahibi olunur.

Aileler genelde "Çocuğum yaşıtları yapabildiği halde yerde dönmüyor, oturamuyor, ayağa kalkamıyor, konuşmuyor vb." şikayetler ile gelir. Doğru bir bakış açısıyla değerlendirilmesi durumunda çocuğunuda gelişim geriliği olup olmadığı tespit edilebilir.

Gelişim geriliği problemlerinde belirlenen normal motor veya psikomotor gelişim basamaklarındaki gecikme tespit edildikten sonra bireye o yeteneklerin kazandırılması için bir eğitim ve terapi planı hazırlanır. Rehabilitasyon süreci bu şekilde yönetilir.

Gaziantep Fizyomer olarak çeşitli gelişimsel şikayetlerle kurumumuza getirilen bebekleri deneyimli öğretmen ve fizyoterapistlerimizle genel değerlendirmeye alıp bulundukları gelişimsel seviyeyi tespit ediyoruz. Yaşına göre neler yapması gerek, neleri yapar ya da yapamaz; tüm bunlar belirlendikten sonra aile bilgilendirilir. Hemen fizyoterapi ve özel eğitim planlaması yapılır. Çocuğu ve aileyi neler beklediği, nasıl bir yol izlenecek anlatılır. Gerekli durumlarda hekimlere yönlendirme yapılır. Bu çerçevede destek içerisinde rehabilitasyon süreci yürütülür. En verimli ve sağlıklı şekilde çocuğun gelişimsel olarak akranlarını yakalaması hedeflenir.

Her türlü soru, görüş, önerilerinizi bize iletebilirsiniz.